“Denktaş Sergisi” Kayseri’de açılıyor...

Mine Kar ve Cem Kar tarafından hazırlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı; Rauf R. Denktaş Sergisi”

Kıbrıs Postası

1/24/20221 min read

Mine Kar ve Cem Kar tarafından hazırlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı; Rauf R. Denktaş Sergisi” 27 Ocak Perşembe günü Kayseri Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılacak.

Mine Kar ve Cem Kar tarafından hazırlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı; Rauf R. Denktaş Sergisi” 27 Ocak Perşembe günü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla, Kayseri Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılacak.

Daha önce Ankara, Antalya ve Ercan Havalimanı’nda açılan sergi, Mine Kar ve Cem Kar tarafından, Denktaş ailesinin izni ile KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın özel arşivine girilerek hazırlandı.

Sergi için, Denktaş’ın fotoğraf arşivinde yer alan 50 bin fotoğraf arasından 250 fotoğraf özenle seçildi. Bu fotoğraflar gerek Denktaş’ın kendi kitaplarında, gerekse sözlerinin yer aldığı diğer kitaplar taranarak anlamlandırıldı.

Sergide, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özel yaşamı ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile görülmemiş fotoğraflarının yanı sıra, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve kendi objektifinden oluşan fotoğraflar yer almakta.

Sergi bu özellikleri ile Denktaş’ı ve Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini fotoğraflarla anlatmasıyla ayrı bir önem taşımakta.

Kaynak Link